II/J/18 Twórcze notatki, czyli sztuka posługiwania się nielinearnymi sposobami notowania

Rozwój zawodowy
II etap (klasy IV-VIII), III etap (ponadpodstawowe)
Nauczyciele klas IV-VI szkoły podstawowej oraz nauczyciele szkół ponadpodstawowych
2018-10-15
Celem szkolenia jest zapoznanie nauczycieli ze sposobami zarządzania informacjami, ich kodowaniem, przechowywaniem i przypominaniem dzięki twórczym notatkom. Podczas spotkania zostanie omówiona koncepcja podwójnego kodowania Allana Paivio, która wspomaga poprawne zrozumienie i zapamiętywanie czytanych tekstów poprzez tworzenie odniesień do doświadczeń pozatekstualnych. W części warsztatowej przećwiczone zostaną zasady tworzenia map myśli, schematu drzewa i diagram Ishikawy wraz ze wskazówkami, jak wykorzystać je na swoich lekcjach. Szkolenie zostanie uzupełnione o trening koncentracji uwagi, kreatywności i synergii półkul (aktywizacja prawej półkuli) wspomagający pracę nauczyciela.
Nielinearne sposoby notowania. Efektywne metody zapamiętywania i prezentacji materiału. Koncepcja podwójnego kodowania Allana Paivio. Pobudzenie wizualnego myślenia z wykorzystaniem piktogramów. Zasady tworzenia map myśli, schematu drzewa i diagramu Ishikawy oraz ich wykorzystanie w procesie dydaktycznym.
Data rozpoczęcia: 2018-10-15
Data zakończenia: 2018-10-15