IV/24 "Do pojęcia ojczyzna należy książka" (Helena Radlińska). Konferencja z okazji 140. rocznicy urodzin Heleny Radlińskiej oraz 80. rocznicy urodzin Anny Radziwiłł

Konferencja stacjonarna
I etap (klasy I-III), II etap (klasy IV-VIII)
Nauczyciele wychowania przedszkolnego, szkół podstawowych, nauczyciele bibliotekarze
2019-05-09

Żadna dziedzina życia - zarówno społecznego, edukacyjnego, jak i państwowego nie może funkcjonować i rozwijać się bez czytania. Tę znaczącą rolę książki podkreślały Helena Radlińska, patronka Biblioteki Pedagogicznej ZCDN-u oraz Anna Radziwiłł, patronka sali konferencyjnej ZCDN-u. Podczas konferencji, zorganizowanej z okazji jubileuszów ich urodzin, zaprezentowane zostaną współczesne sposoby pracy z książką podczas zajęć szkolnych. Nauczyciele poznają metody pracy z książką w kontekście nowoczesnych technologii, zapoznają się z teatrzykiem kamishibai jako sposobem pracy z literaturą oraz dowiedzą się, w jaki sposób warto z uczniami "bawić się" książką.

Program:

1. Paweł Bartnik, Księżna polskiej oświaty - Anna Radziwiłł.

2. Sławomir Iwasiów „Książka wśród ludzi”. Znaczenie kultury czytania w pedagogice społecznej Heleny Radlińskiej.

3. Małgorzata Narożna, Kluboksięgarnia FiKa: Czytanie to wyzwanie?

4. Paulina Ratajczak, Tworzę Się!, Literacki plac zabaw.

5. Regina Czekała, Teatrzyk kamishibai.

Edukacja według Anny Radziwiłł. Oryginalność merytoryczna projektów pedagogicznych Heleny Radlińskiej. Rola książki w koncepcji pedagogicznej Heleny Radlińskiej. Współczesne metody pracy z książką podczas zajęć szkolnych. Książka jako wyzwanie w dobie nowoczesnych technologii. Praca z teatrzykiem kamishibai. Literacki plac zabaw.
Data rozpoczęcia: 2019-05-09
Data zakończenia: 2019-05-09
Adres: Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie przy ul. Gen. J. Sowińskiego 68
Sala: konferencyjna