I/C/5 Szkic i esej – tworzenie wypowiedzi argumentacyjnej

Przedmioty humanistyczne i języki obce
III etap (ponadpodstawowe)
Nauczyciele języka polskiego w szkole podstawowej i ponadpodstawowej.
2021-01-14
Zajęcia podzielone będą na dwie części: w części teoretycznej (wykład interaktywny) uczestnicy powtórzą cechy szkicu i eseju, rodzaje akapitów, środków językowych i zabiegów pomagających uzyskać spójność tekstu. W części praktycznej będą analizować przykładowe szkice i eseje oraz formułując tezy, argumenty i wnioski. Wypracują także przykładowe plany dekompozycyjne i kompozycyjne do tekstów literackich i nieliterackich.
Pojęcie szkicu oraz eseju. Przyczyny kłopotów z komunikacją i porozumieniem między nauczycielami i uczniami. Formułowanie tez i hipotez, budowa i rodzaje argumentacji. Ćwiczenia w analizowaniu przykładowych akapitów, pisaniu planów kompozycyjnych i dekompozycyjnych oraz określaniu funkcji wybranych zabiegów językowych.
Data rozpoczęcia: 2021-01-14
Data zakończenia: 2021-01-14
Szkolenie odbędzie się w godz. 12.00–13.30 na platformie e-learningowej. Wszystkie zakwalifikowane osoby w dniu szkolenia otrzymają link umożliwiający uczestnictwo w zajęciach.
Koordynator: Anna Kondracka-Zielińska
Trener: dr Anna Kondracka-Zielińska
Identyfikator formy: 2020/2021/I/C/5/2
Priorytet: I - Wdrażanie nowej podstawy programowej w szkołach ponadpodstawowych ze szczególnym uwzględnieniem edukacji przyrodniczej i matematycznej